Dodatki do Runes of Magic

Często zdarza się, ze ludzie w grze pytają mnie dlaczego widzę coś czego oni nie widzą lub po prostu z jakich dodatków korzystam. Postanowiłem więc zrobić takie małe zestawienie tego z czego faktycznie korzystam podczas gry.

Ponadto postaram się zamieścić wskazówki jak dostosować dany dodatek do polskiej wersji gry.

 • ActionBarTweaker – Bardzo prosty addon pozwalający ustawić pozycje tooltip’ów z paska zadań w jednym miejscu.
 • AddonManager – Chyba jeden z najpopularniejszych dodatków do Runes of Magic. Jak sama nazwa wskazuje jest to zarządcą dodatków. Oczywiście jest mały szkopuł. Dodatek musi być kompatybilny z Addon Manager’em.
 • AdvancedAuctionhouse – Jak sama nazwa wskazuje, zaawansowany dom aukcyjny. Perełka pośród dodatków, pozwala zautomatyzować (w pewnym sensie) wystawianie przedmiotów na aukcje, zwiększa komfort wyszukiwania i podaje kurs walut, choć obecnie wymiana walut jest zablokowana.
 • AdvancedMagicBox – To małe cudo pokazuje ukryte pięć pól w magicznym transmutatorze.
 • AdvQuestBook – Może nie najaktualniejszy dodatek, jeżeli chodzi o ostatnie aktualizacje dodające nowe questy, ale jest to dobra pomoc w rozwiązywaniu quest’ów z niższych level’i. Jest to swoista baza danych o questach i ich rozwiązaniach. Wskazuje na mapie bardzo wiele użytecznych informacji i wiele innych funkcji. Niestety jako, ze jest to starsza wersja zawiera ona kilka problemów. Pierwszy to brak tłumaczenia powodujący błędy, ale na to jest proste rozwiązanie. wystarczy zrobić kopię angielskiego tłumaczenia (lub innego jeżeli preferujecie inny język) i nazwać tą kopie odpowiednio. Drugi problem występuje u mnie na jednej z dwóch maszyn. Otóż na jednej z nich nie da się otworzyć okienka z konfiguracją i listą questów. Oryginalne okienko jest wyświetlane poprawnie. Pozostałe funkcje działają jednak bez zarzutu.
 • dAFK – Dodatek własnej produkcji. Zapraszam na stronę projektu.
 • DailyNotes – Baza danych informacji o misjach dziennych. Dodatkowo na tablicach ogłoszeń zaznacza które misje w jakim stopniu mamy wykonane (zanim je przyjmiemy), a na zielono zaznaczone te, na które mamy wystarczającą ilość item’ów. Bardzo przydatna sprawa.
 • ExtractGuildFarmedItems – Małe a przydatne narzędzie dla nocnych zbieraczy gildiowych. Ten mały skrypt automatycznie wypakowuje item z farmy/tartaku/kuźni w gildii.
 • GuildPanel – Bardzo przydatny panel gildii. Znacznie lepiej sprawdza się niż standardowe okienko w grze. Wymaga jednak poprawnego tłumaczenia, które można znaleźć tutaj.
 • InventoryViewer – Pozornie nieprzydatny dodatek, ale z czasem się go bardzo docenia. Pozwala podejrzeć co ma się w banku, schowkach w domu i na innych postaciach w grze. Bardzo przydatne z czasem.
 • Lootomatic – To narzędzie jest specyficzne. Przede wszystkim pozwala przyśpieszyć proces łupienia ofiar do absolutnego minimum, niestety wymaga nieco cierpliwości, gdyż trzeba zadowalające nas reguły ustalić. Niezastąpiony na instancjach i rajdach.
 • pbInfo – Najmniej widoczny z pozoru, ale zarazem najwięcej dający dodatek. Lista zalet jest ogromna więc odsyłam do strony projektu.
 • StatRating – To małe cudo integruje się zgrabnie z tooltip’ami itemów i pozwala na porównanie wszystkich statystyk z tym co mamy na sobie. Jedyną wadą są czasem ogromne tooltip’y. Zalet chyba nie trzeba wymieniać.
 • UltimateMailMod – Rewelacyjne narzędzie pocztowe. Istny scyzoryk szwajcarski.
 • WebLinks – Małe a cieszy. pozwala klikać linki na czacie. Wymaga tłumaczenia, które można samemu zrobić, lub po prostu znaleźć tutaj.
 • WoWMap – Ten addon jest dla ludzi, którzy migrowali z WOW’a lub po prostu nie lubią przedzierać się przez gąszcz menu mapy. Tutaj również potrzebne jest plik tłumaczenia na język gry, aczkolwiek nie ma problemu z zrobieniem kopii angielskiej wersji i nazwania jej odpowiednio.
 • XPExtended – Dodaje sporo przydatnych informacji na pasku XP, aczkolwiek w rozdzielczościach 4:3 troszeczkę jest tego za dużo, ale po stosownych poprawkach można go do ów ekranów przystosować całkiem łatwo.
 • yGather – Baza danych o surowcach, ale nie gotowa, uzupełnia się automatycznie jak natkniemy się na jakieś surowce. Można też wykorzystać do tego aby określić gdzie się było a gdzie nie, ale głównym zadaniem jest odnajdywanie potrzebnych surowców.

Powyższe dodatki znacznie ułatwiają życie. Sprawiają też małe problemy. Otóż poza wspomnianym Advanced Quest Book’iem, z niejasnych przyczyn mam czasem problem wziąć quest jeżeli wyskoczy zaraz po zakończeniu potrzebnego. Również od czasu do czasu zdarza się, że podwójnie dostaje wiadomości na szept.

Poza powyższymi dodatkami testuje kilka innych dodatków, jeżeli spełnią moje oczekiwania, dodam je do powyższej listy.

Piorąc pod uwagę plusy, są to stosunkowo małe minusy. Zapraszam do komentowania, uwag i propozycji co by się jeszcze tu dało wcisnąć.